Akyaka, Türkiye’nin güneybatı sahilinde canlı ve şirin bir kasabadır. Sokaklarda yürürken, eşsiz yapıların kayak dağ evlerini anımsattığını fark edeceksiniz. Bu iki ila üç katlı ahşap binalar, karmaşık balkonlar ve sarkan çatılarla tamamlandı. Patikaların astarı, hayal edilemeyecek kadar çok renkli, büyük çiçekli begonvillerdir. Kafeler turistler ve yerel halk ile dolup taşıyor, her biri bir fincan çayın tadını çıkarıyor. Türkiye, hayatınızda en az bir kez ziyaret etmeniz gerekli olan ülkelerden biri. Kıyı şeridini görmenin en kısa yolu, bir araba kiralamak ve Türk Rivierası olarak bilinen yerde yolculuk yapmaktır. Akyaka bizler için yarım durak ve biraz Ar-Ge için kusursuz bir yerdi. Eşit derecede rahat olduğumu hatırlayabildiğim tek yer Slovenya Bohinj Gölü kıyısındaydı. Bu yazıda, Akyaka ziyaretiniz için kusursuz 3 günlük güzergahı oluşturdum.

Akyaka Hakkında

Yakındaki sahil kasabaları Bodrum ve Marmaris tarafından gölgede bırakılmaması gerekli olan Akyaka, bir ormanın içerisine gizlenmiş gizli bir cevherdir. 2011 senesinde şehir, Türkiye’de Cittaslow statüsü verilen 14 diğer kasabanın arasına katıldı. Cittaslow hareketine katılmak, kasabanın genel yaşam niteliğini iyileştirmek ve kasabanın özelliklerini korumak için daha yavaş bir hızda ilerlediği manasına geliyor. Bu yüzden Akyaka, birkaç gün dinlenmek ve rahatlamak için gelmek için muhteşem bir yer. Kasabanın popülaritesinin artmasıyla beraber yaz ayları artık turizmle meşgul olmaya başlıyor – bu sebeple “en yavaş” tecrübe için sezon dışında burayı ziyaret edin.

Pamukkale’yi ziyaret ettiğinizde bilmeniz gereken her şey burada bulunuyor
Driving uphill to come across stunning coastal views

Yakındaki sahil kasabaları Bodrum ve Marmaris tarafından gölgede bırakılmaması gereken Akyaka, bir ormanın içine gizlenmiş gizli bir cevherdir. 2011 yılında şehir, Türkiye’de Cittaslow statüsü verilen 14 diğer kasabanın arasına katıldı. Cittaslow hareketine katılmak, kasabanın genel yaşam kalitesini iyileştirmek ve kasabanın özelliklerini korumak için daha yavaş bir hızda ilerlediği anlamına geliyor. Bu yüzden Akyaka, birkaç gün dinlenmek ve rahatlamak için gelmek için harika bir yer. Kasabanın popülaritesinin artmasıyla birlikte yaz ayları artık turizmle meşgul olmaya başlıyor – bu nedenle “en yavaş” deneyim için sezon dışında buraya sayahat edin.

The front of our Airbnb

Akyaka’da 3 Gün Nasıl Harcanır { 4}

Akyaka’da 1. Gün:

Sabah

Atatürk Cad. Çikolatalı kruvasanlar, baklava ve eklerlerin beraberinde tanıyamadığım pek çok tatlı satışı süpermarkete bağlı fırında dinlenin. Birkaç çok lezzet sipariş edin ve onlardan alıp götürmelerini isteyin. Ardından, Atatürk Cd’deki patikadan aşağı doğru gitmeye devam edin. Akyaka Mahallesi sahiline. Bu gölgeli yol, senenin hangi döneminde olursa olsun keyifli bir yürüyüş yapmanızı sağlar. Deniz kenarını gördüğünüzde yüzmeye gitmek için can atacağınız için mayolarınızı yanınıza aldığınızdan emin olun. Burada, hepsi su kenarında çok büyük bir iskeleye sahip olan restoranlar ve birkaç küçük tatil köyü tarzı konaklama bulacaksınız. Bu bölgeyi bu kadar güzel kılan, ancak bütünüyle yeşil bir ormanla çevrili olmasıdır. Kuşkusuz burası yazın çok yoğun, ama Kasım ayında nerdeyse bütünüyle kendime kalmıştım. Yüzmeye gittikten sonra, güneşte tekrar ısının ve ardından öğle yemeği yemek için zaman ayırın. Öğle yemeği için seçimim Akyaka Yat Kulübü’nün bir parçası olan Ayk Restaurant . Akdeniz tarzı deniz ürünleri ve pizza konusunda uzmanlaşan burda hafif bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Yat kulübünün bir parçası olmasına karşın fiyatlar buna göre yansımıyor.

Öğleden sonra

Öğle yemeğinden sonra, sahil boyunca batıya doğru devam edin. Bir arabanız var ise daha fazlasını keşfedebilirsiniz, ancak arabanız olmadan bu kesinlikle imkansız değildir. Bir dağın kenarını kucaklayan kıvrımlı bir yol sizi bir gizli sahil koyundan diğerine götürür. Buradaki en iyileri yürüyüş yapmanız gerekenler ve bu şekilde kendi özel plajınız oluyor.Eğer yaya iseniz, arabayı kenara çekecek bir yer bulmama avantajına sahipsiniz. Öğleden sonranın geri kalanını burda geçirin. Sakin, masmavi sulara dalmak ve şimdiye kadar okuyamayacak kadar meşgul olduğunuz kitabınızı bitirmek arasında geçiş yapın. Biraz acıkmaya başladığınızda, unlu mamullerinizi hazırladığınızı unutmayın.

Sunsets at Akyaka Mahallesi waterfront

Hazır olduğunuzda Güzelköy Firincafe ‘de akşam yemeği yiyin. Buradaki yemekler yalnızca Akyaka’da değil tüm Türkiye’de kaldığım süre boyunca sahip olduğum en ucuz yiyeceklerden bazıları. Yemekler et, tavuk, makarna ve mezelerden oluşan tipik bir lezzetli Türk menüsüdür.

Akyaka’da 2. Gün:

Sabah

Bugün uyuyun ve rahat bir biçimde uyandığınızda, bir kahve içmek için en yakın kafeye doğru rahat bir sabah geçirin kahvaltı. Veya kaldığım süre boyunca yapmış olduğum gibi yapın – Bir apartman dairesinde kaldım (aşağıya bakın) ve hergün kendi kahvaltımı yaptım. Türkiye’de pek çok otel de ayrıntılı kahvaltılar sunuyor. Türkiye’deyken, Kapadokya’da sihirli bir sıcak hava balonu yolculuğunu kaçırmayın Bugün, Akyaka Plajı’na (plaj) gidin. Buradan doğudaki marinayı göreceksiniz. Bir nehir gezisindeki pek çok tekneden birini tercih edebilir ya da nehir kenarında daha yavaş bir yürüyüş yapabilirsiniz. 2 kilometre’den az olan nehri yürümeyi seçtim. Ağızda hediyelik eşyalar ve ucuz mücevherlerle dolu birkaç tezgah var. Nehir yürüyüşü düzdür ve yolda parçalar halinde yürümek mecburiyetinde kalsanız da yol çok meşgul değildir. West Cafe and Bistro ‘ya ulaşana kadar yürüyün ve öğle yemeği yiyin.

West Cafe ve Bistro muhteşem. Burada kaldığım süre boyunca iki kez ziyaret ettim. Zemin kaplaması, akan suyu dinleyerek oturup su kuşlarını izleyebileceğiniz nehrin üstünde yer almaktadır. Buradaki personel güler yüzlü ve itinalı, ayrıca ekmek ile beraber bir zorunluluk olan kendi nar balzamikleri var. Yemekler lezzetli ve uygun maliyetli. Restoranın tamamı açık havada yemek yeme ve bu konu da renkli ve neşeli bir his veriyor. İpucu: Hellim salatası ve karides güvecini deneyin.

West Cafe and Bistro's funky entrance

Öğleden Sonra

Plaja ve batı tarafına geri yürüyün. Akyaka plaji ile Akyaka Mahallesi’nin batı ucu arasında, yürüyüş yolları ve kayalık sahil koyları ile tepelik ormanlık bir alandır. Öğleden sonrayı burda çam kokusunun tadını çıkararak ve bir tembel öğleden sonra daha yüzerek, okuyarak ve keşfederek geçirin. Gününüzü Türk dondurması (Dondurma) ile tamamlayın. Gün batımı ve akşam yemeği için sahil alanında kalın.

Beautiful views in Akyaka of private beach coves

Akyaka’da 3. Gün:

Sabah

Son gününüzde iki seçeneğiniz var. Birincisi, dinlendirici bir tatil yapmaya devam edin ve güneşin tadını çıkararak tembellik yapın. İkincisi, bir araba kiralayın ve keşif ve macera dolu bir güne çıkın. Datça’nın ve Marmaris yarımadasının daha fazlasını görmek için bu üçüncü günü seçtim. Marmaris’e varana kadar 30 dakika sürün.Ziyaretim sırasında aradığım şey bu olmasa da, sahil kenarında yarım saat dolaşıp durmanız ve geçirmeniz için güzel bir yer. Sahilin doğu ucunda yer alan ve yat limanının güzel manzarasına sahip Marmaris Kalesi’ne yürüyün. Giriş ücreti 8 TL (1,50 USD). Şelaleleri seviyorum ve nereye gidersem gideyim onları kovalıyorum. Hırvatistan’a bir gezi planlıyorsanız, harika şelaleleri için Plitvice Gölleri ve Krka Ulusal Parkı’nı muhakkak ziyaret edin. Marmaris’i keşfetmek için yeteri kadar zaman geçirdikten sonra, küçük Turgot köyüne ulaşana kadar 45 dakika daha sürün. Buradaki sahil şeridi boyunca manzaralar bu dünyanın dışında. Kristal berraklığındaki masmavi su, çam ormanındaki boşluklardan daimi olarak zirveye çıkar. Turgot’a vardığınızda kasaba boyunca devam edin ve Turgot Selalesi (şelale) tabelalarını takip edin. Aşağıdaki haritaya bakın.

Sadece küçük bir şelale iken, çam ormanı içinde çok güzeldir. Dar nehri takip eden çeşitli havuzların ve yürüyüş parkurunun tadını çıkarmak için burda iyi bir saat ya da daha fazla zaman geçirin. Su yüzmem için yeteri kadar sıcak olmasa da, ilk havuz şelalenin çıkıntısından atlayacak kadar derin. Öğle yemeği seçenekleriniz şelale kafelerde kalmak, yerel bir yemek için Turgot’a ya da daha batı bir şeyler için Turgot Yat Kulübü’ne gitmekten ibarettir. Yat kulübünde öğle yemeği yememeye karar verseniz bile burası Turgot’un görülmeye değer güzel bir bölgesi.

Türkiye’yi ziyaret ettiğinizde büyülü Kapadokya bölgesini kaçırmamanız gereken yer
Visit Akyaka and see the Turgot Waterfall nearby

Öğleden Sonra

Öğleden sonram Yarımada boyunca Datça’ya gidiyoruz. Yükseklik çok dramatik bir biçimde değiştiği için inanılmaz manzaralar var, ancak oraya ulaşmak için bir saatten fazla süren yolculuğa değeceğine inanmıyorum. Bunun yerine daha yakın ilçeler olan İçmeler Belediyesi ve Turunç’u ziyaret etmenizi öneririm. Turgot’dan, bir döngü yolunda devam edebilir, bu konumların her ikisine de çarpabilir ve sonunda sizi eve dönmeniz için en temel yola geri koyabilirsiniz. Akyaka’nın güzel kıyılarından son bir gün batımını izlemek için yolculuğunuzu gün batımından önce bitirin.

Nerede Kalınır?

Ekonomik Daire – XOX Apart ‘da kaldım ve bunu şiddetle öneri ederim yer. Offseason ve kış aylarında muhteşem bir indirim sunuyorlar. 180 TL (34 USD) / gece için bütünüyle yeni olan en üst katta 1 yatak odalı loft dairem vardı. Mutfaklı bir yerde kalarak dışarıda yemek maliyetlerini düşük tutun. XOX Apart’ın karşısında, kahvaltılık yiyecekler satın alabileceğiniz ve öğle yemeği için sandviç yapabilmek için sürülen yiyecekleri alabileceğiniz bir süpermarket var. Kampçılık – Türkiye’nin kıyı şeridinde kamp alanları var ve Akyaka’da güzel bir kamp var. Ekipmanım olsaydı, buraya seyahat etmek için muhteşem bir bütçe yolu olurdu. Yukarıda anlatılmış olduğu gibi Akyaka ormanı olarak bilinen mahalle ile plaji arasındaki ormanlık alan da geniş bir kamp alanı olarak oluşturulmuştur. Kampçılar için dükkanlar, tuvaletler ve elektrik var. Yaz aylarında kalıcı olarak kurulmuş olan bir çadır kiralayabilirsiniz. Bir site günlük 35 TL (7 USD) tutarındadır. Hostel – Agape Hostel , plaja ve nehre yakın bir konumdadır ve Hostelworld’de 9/10 olarak derecelendirilmiştir. Karma yurt odaları gecelik 45 TL’den (9 USD) başlıyor. Hostel, ihtiyaç duyduğunuz her şeye yürüme mesafesindedir ve bünyesinde bir restoran bulunur. Agape Hostel rezervasyonu yapabilmek için HostelWorld ‘e gitmek için burayı tıklayın. Bir sonraki Airbnb rezervasyonunuzdan 55 $ indirim kazanmak ister misiniz? Burayı tıklayın .

Nasıl Gidilir

Akyaka’ya en yakın havalimanı Dalaman’dır. Yaz sezonu boyunca, oteliniz ya da pansiyonunuz ekonomik fiyata bir servis ayarlayabilirsiniz. Paylaşılan servis yaklaşık 1 buçuk saat sürecektir. Kış aylarında ve sezon dışında Akyaka’ya ortak servis yoktur.

.