Alberta'daki En İyi 15 Küçük Kasaba, keşfetmeye değer

Kanada çarpıcı manzaralarla doludur ve içine serpiştirilmiş küçük kasabalar ve mezralar vardır. Canadian Rockies’i ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Alberta’daki en iyi küçük kasabalardan birine uğramayı ve dağların ve Prairies’in tadını çıkarmayı planlayın.

Alberta Kanada’nın En İyi 15 Küçük Kasabası

Açıklama: Bu gönderi bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bunlardan birine tıklarsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden küçük bir komisyon alabiliriz. Alberta’da (ve genellikle Kanada’da) bir kasaba, en az 1000 kişilik nüfusa sahip topluluklar bulunduğunda ve Belediye Hükümeti Yasası yetkisi altında kasaba statüsü verildiğinde oluşturulur. Alberta, sırasıyla tüm kasabaların en büyüğü ve en küçüğü olan Okotoks (pop. 2016 – 28,880) ve Stavely (pop. 2016 – 541) olmak üzere toplam 106 kasabaya sahiptir. Bir kasaba 10.000 kişiyi aştığında, şehir statüsü almaya hak kazanır. Alberta’daki şehirlerin en yüksek sıklığı, Calgary ve Edmonton arasındaki Kraliçe Elizabeth II Karayolu koridorunda (artı Carstairs, Didsbury, Bowden, Sylvan Gölü, Lethbridge, Innisfail, Penhold, Ponoka ve Millet gibi alanlar) bulunur. Ayrıca Alberta – Saskatchewan sınırında bulunan kasabaları da bulacaksınız.

Devonian Gardens Devon
Devon’daki Devonian Gardens

Alberta’yı son 5 yıldan beri evimiz olarak adlandırdığımız için şanslıyız ve bu kasabaların çoğunu bir yol gezisi durağı veya bir hafta sonu kaçamağı noktası olarak keşfettik. Saskatchewan’dan (Vegreville ve Lloydminster gibi) bu eyalete taşınmayı planlarken AB / SK sınırındaki birçok şehir ve kasabayı da ziyaret ettik. Ziyaret hak ettiği için mezraları da bu listeye dahil ettik. Mezra daha küçük bir coğrafi alandır (100’den az). İşte bu yazıda ele alacağımız liste Alberta’daki En İyi Küçük Kasabalar

 • Canmore
 • Grand Prairie
 • Drumheller & Rowley
 • Cochrane
 • Waterton
 • Peace River
 • Devon
 • Banff
 • Lake Louise
 • Jasper
 • Büyük Önbellek
 • Fort Macleod
 • Beaumont
 • Black Diamond
 • Vegreville

Canmore

Canmore Best Small towns in Alberta Bucket list
Canmore En İyi Küçük Kasabalar Alberta Kova listesindeki

Nüfus: 13.992 (2016) Kesinlikle Alberta’daki favori kasabamız Canmore. Banff Ulusal Parkı’nın sadece 20 dakika dışında yer alır ve giriş ücreti yoktur (yay). Canmore ana caddesi, her yerde doğal dağ manzaraları da dahil olmak üzere şirin kafeler ve restoranlarla doludur. Canmore’daki en sevdiğimiz aktivitelerden biri, Policeman’s Creek ve Grassi gölleri gibi şehir içinde ve çevresinde yürüyüş ve doğa yürüyüşü parkurlarına çıkmaktır. Kasabanın kendisi de yaya dostu ve Banff kasabasından daha az kalabalık. Burada bulunan, başlangıçta 1988 Kış Olimpiyatları için oluşturulan çok popüler bir kayak merkezi olan Canmore Nordic Eyalet Merkezi. Canmore’a çok yakın olan Kananaskis’teki Nordic Spa, İzlanda’nın kaplıcalarının bir parçasını eve yaklaştırır.

Canmore, Banff’taki otellerin tümü yoğun sezonlarda rezerve edilmişse, konaklama için de harika bir seçenektir. Falcon Crest oteli SEVİYORUZ ve yıllardır en sevdiğimiz hafta sonu kaçamak yerimiz olmuştur.Böylece şirin yürüyüş alanlarınız, kafeleriniz, kros kayağı ve dağ bisikleti parkurlarınız var – Canmore’da hoşunuza gitmeyen şeyler var!

Drumheller & Rowley

Hoodoos near Drumheller

Hoodoos, Drumheller yakınlarındaki Nüfus: 7982 (Drumheller) ve 9 (Rowley) 2016 Drumheller, Calgary’den yaklaşık 1.50 saat uzaklıkta bulunan küçük bir kasabadır ve buradan en kolay günübirlik gezi seçeneklerinden biridir. Drumheller, büyük bir dinozor fosili koleksiyonu içeren ünlü dinozor müzesi – Royal Tyrrell Müzesi ile tanınır. Müzeyi ziyaret ettiğimizde, buranın çok inanılmaz ve Rocky Dağları’ndan çok farklı olduğunu hissettik. Fosiller, bu yerin evrimi ve tarihi hakkında bilgi edinmek kesinlikle harika bir deneyimdi. Müzenin hemen dışında, Badlands manzarasına dalmak için kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Buradan Horsethief Kanyonu’na yürüyüş gezisine de çıkabilirsiniz. Kasabanın yakınında Midland İl Parkı, Hoodoos, Süspansiyon köprüleri, kömür madeni turları (Atlas Kömür Madeni Ulusal Tarihi Bölgesi) ve birçok hayalet kasaba gibi diğer turistik yerler bulunmaktadır. Okuyun: Calgary Alberta’dan daha fazla günübirlik geziler

Buradaki ilgi çekici hayalet kasabalardan biri Rowley’dir. Bir mezra olarak sınıflandırılan Rowley’in 9 sakini var ve Drumheller’ın hemen kuzeyinde yer alıyor. Rowley sanayi şehirlerinden biriydi ve 1920’lerde yaklaşık 500 sakini vardı. 1970’lerden itibaren nüfus ayrılmaya başladı. Bugün, yerel halk tarafından ziyaretçi getirmek için restore edilen boş evler ve işletmeler bulacaksınız.

Sexsmith

Nüfus: 2620 (2016) Sexsmith bir şehirdir Grande Prairie’nin kuzeyinde yer almaktadır. Grande Prairie, Alberta’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Sexsmith, eyaletin en verimli bölgelerinden biri olduğu için “Britanya İmparatorluğu’nun tahıl başkenti” olarak biliniyor.

Residential area of Grande Prairie in Alberta, Canada
Grande Prairie

Grande Prairie şehrinin içindeki ve çevresindeki manzara ve sürüş güzeldir ve Kanada’daki yolculuğunuzun bir parçası olarak Sexsmith’te bir mola vermeyi hak eder.

Grande Cache

Sulphur Gates Grande Cache
Sulphur Gates Grande Cache

Nüfus: 3571 Grande Cache dağlar, plajlar ve birçok taşra parkı ile çevrili bir açık hava cennetidir. Teknik olarak, Grande Cache bir mezra olarak kabul edilir (16 No’lu Greenview Belediye Bölgesi tarafından yönetilir). 2019 öncesinde şehir statüsünü korudu. Edmonton’dan Grande Cache’e bir hafta sonu kaçamağı yapmaya başladık. Highway 40 (Bighorn Highway veya Scenic Route to Alaska) üzerinde Edmonton’un yaklaşık 4 saat batısında yer almaktadır. Bu rota aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nden Alaska’ya giden en kısa ve en doğal yoldur. En yakın kasaba Hinton’dur. Grande Cache’i bir yol gezisinde keşfetmek harika bir fikir. Grande Cache’de, tarihini öğrenmek, yerel çiftçi pazarında alışveriş yapmak, su raftingi yapmak, Grande Cache plajına gitmek ve en sevdiğim Labyrinth Park’ta oyun oynamak için Turizm Bilgi merkezini ziyaret edin. Grande Cache, Sulphur Gates, William A. Switzer İl Parkı ve Wilderness İl Parkı’na da bir kaçış noktasıdır. Kasabanın bir plato üzerindeki konumu, üç vadiye ve Rocky Dağları’nın kenarına yakın konumu, bu kasabayı, şimdi mezra, Edmonton’dan mükemmel bir hafta sonu kaçamağı yapıyor.29.277 kişilik nüfusu ile aslında Alberta’nın en büyük şehirlerinden biridir (Edmonton Calgary koridoru boyunca). 1881’de kurulmuş ve yerel bir çiftlik sahibi olan Matthew Henry Cochrane’in adını almıştır. Edmonton veya Red Deer’tan Calgary / Banff’a giderken, tarlalar, çevredeki evler ve vadi manzaraları ile büyüleneceksiniz. Kasaba, eyaletteki en büyük outlet alışveriş merkezlerinden birine (CrossIron Mall) ev sahipliği yapan Rocky View County ile çevrilidir. Ghost Lake İl Rekreasyon Merkezi, Cochrane’in batısında yer almaktadır. Bow Nehri boyunca oluşan bir rezervuardır ve kış aylarında buzda balık tutmak ve paten yapmak için popüler bir yerdir. Rockies’deki oteller sizin için pahalıysa, bu iyi bir alternatif olduğu için Cochrane’de kalabilirsiniz.

Lake Louise

Lake Louise Ski Resort
Lake Louise Ski Resort
Nüfus: 691 (2011) Lake Louise’i bu listeye dahil ediyoruz çünkü Canadian Rockies’e gelen pek çok ziyaretçi sadece gölü keşfediyor ve sonra geri dönüyor. Ve teknik olarak Lake Louise bir mezra olmasına rağmen, nüfusu en küçük Stavely kasabasından daha yüksek olan 1000’e yakın (tam olarak 700 nüfus). Öyleyse neden Lake Louise mezrasını ziyaret etmelisiniz? Tabii ki, el değmemiş turkuaz gölün kendisi için. Yaz aylarında buradan Britanya Kolumbiyası’ndaki Johnston Kanyonu veya Yoho Ulusal Parkı’na kano yapabilir, yürüyüşlere çıkabilir ve yol gezilerine çıkabilirsiniz. Kış aylarında, buradaki tatil yerlerinden birinde kalın ve bu çarpıcı küçük kasabadaki kış harikalar diyarına hayran kalın, kayak etkinliklerine (Lake Louise Kayak Merkezi), buz festivallerine, köpek kızaklarına, kros kayağına ve çene bırakan doğal buzda paten yapın Pist burada! Louise Gölü’nün hizmet alanı da güzel. Güzel unlu mamullerin ve burada yemek yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Banff Kasabası

View of Banff town - Alberta towns
Banff kasabasının görünümü – Alberta kasabaları

Nüfus: 7847 (2016) Banff Ulusal Parkı’nı ve buradaki birinci sınıf turistik yerleri bildiğinizden eminim. Ama Banff kasabasının belediye içinde tadını çıkarabileceğiniz küçük cevherlere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Banff, Banff Ulusal Parkı içinde bulunan tatil beldesidir. Kasabanın içinde, konaklamanızın tadını çıkarabileceğiniz oteller ve birçok restoran (Banff Bulvarı boyunca) bulacaksınız. Çok uluslu mutfaklardan, kaliteli yemeklerden ve yerel bira imalathanelerinden Banff Ave’de hepsi var.

Fairmont Banff Springs’e uğramayı ve kale yemek turunun keyfini çıkarmayı unutmayın. Banff Springs’in yakınında Sulphur Mountain Gondola, Bow Falls, Fenlands Banff Recreation Center ve en sevdiğim Cascade Gardens bulunmaktadır. Cascade of Time Gardens, güzel flora ve faunaya sahip güzel bir teraslı bahçedir ve bir Edward dönemi idari binasıdır. Cascade Gardens’tan birkaç adım ötede Cave and Basin Tarihi Alanı ve Upper Banff Kaplıcaları yer almaktadır. Arabanız olmadan, yakındaki yürüyüş ve kolay yürüyüş ve bisiklet parkurlarını (Marsh Loop ve Vermillion gölleri gibi) keşfedebilirsiniz.

Black Diamond

Nüfus: 2700 (2016) Nestled Canadian Rockies’in eteklerinde Black Diamond kasabası var. Kanada’nın en iyi çiftlik bölgelerine ev sahipliği yapmaktadır. Kara Elmas, 20. yüzyılın başlarında yakınlardaki kömür yataklarının keşfedilmesi ve dolayısıyla adı nedeniyle öne çıktı. Black Diamond, Calgary ve Okotoks’tan keyif almak için arabayla bir kasabadan daha fazlasıdır. Her iki şehirde de kalabilirsin.

Devon

University of Alberta Devon
Devon

Nüfus: 6578 (2016) Devon, başkentin yaklaşık 26 km (16 mil) güneybatısında, Edmonton’a çok yakın bir konumdadır.Bu bölge kalabalıktır ve Leduc’taki Edmonton Uluslararası Havaalanı’nın yakınında yer almaktadır. Kasaba, dünyanın en büyük petrol keşiflerinden birinin burada bulunduğu 20. yüzyılın ortalarında ortaya çıktı. Buradaki popüler cazibe merkezlerinden biri, Devonian Bahçeleri olarak da adlandırılan Alberta Botanik Bahçesi Üniversitesi’dir. Güzel bir piknik yeri ve bir randevu gecesi için harika. Bahçelerde şelaleler, kelebek konservatuarı, Japon bahçeleri, Ağa Han bahçeleri bulunmaktadır. Kasabadaki diğer ilgi çekici yerler arasında Devon Voyageur Parkı, Devon Spray Park ve Bunchberry Meadows Koruma Alanı bulunmaktadır.

Hinton

Nüfus: 9882 (2016) Hinton Alberta’nın en büyük şehirlerinden biridir. Yellowhead County’de, Jasper kasabasına yaklaşık bir saatten az ve Alberta’nın başkenti Edmonton’un yaklaşık 3 saat batısında yer almaktadır. Hinton, tarih ve doğa aşıkları için Edmonton’dan harika bir hafta sonu destinasyonudur. Kros kayağı, balık tutma, okçuluk, dağ bisikleti ve tabii ki yürüyüş ve yürüyüş için tonlarca doğa parkurunun tadını çıkarabilirsiniz. Hinton, arkadaşlarınız ve ailenizle (barbekü veya piknik) bütün bir gün geçirebileceğiniz çok sayıda parka sahiptir. Tarih aşığı için, ilginç eserlerin tadını çıkarmak için Ormancılık Hizmetleri Müzesi’ne gidin. Hinton Coal Branch Archives ve Northern Rockies Kültür ve Miras Müzesi, kasabanın tarihi geçmişi hakkında bilgi edinmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir. İkincisi, Hinton’un orijinal 1911 Grand Trunk Pacific Demiryolu istasyonunda yer almaktadır ve burada şehrin demiryolu ve iletişim tarihi hakkında bilgi edineceksiniz.

Fort Macleod

Nüfus: 2967 (2016) Fort Macleod adını Kuzey-Batı Atlı Polis Albay James Macleod’dan almıştır. Başlangıçta Macleod olarak adlandırıldı ve güçlü bir NWMP mirasına sahip. NWMP Fort Müzesi burada mutlaka ziyaret edilmeli. Bu kale, güzel tarihi gösterilere ev sahipliği yapıyor ve turizm sezonunda gerçekleştirilen canlı performanslar var. Listede bir sonraki adım İmparatoriçe Tiyatrosu . Sevgiyle “birinci sınıf opera binası” olarak hatırlanır. 1912’de açıldı ve günümüze kadar film ve tiyatro çalışmalarını sergilemeye devam ediyor.

Waterton Park

Watertown Lakes National Park in Canada seen from the Bears Hump.
Kanada’daki Watertown Lakes Ulusal Parkı, Bears Hump’tan görülüyor.

Nüfus: 105 (2016) Waterton bir kasabadır (bazıları da mezra olarak adlandırılır) ve Waterton Ulusal Parkı içinde yer alır. Bu park Canadian Rockies’in bir parçasıdır. Waterton kasabası küçüktür, milli park da öyle ve çok kalabalık olmadığı için sessiz romantik ve açık hava kaçamakları için mükemmeldir. Vahşi yaşamlarını, yürüyüş parkurlarını keşfedin, kamp yapın ve büyüleyici dağ manzaralarına dalın. Waterton şehir merkezini Jasper belediyesiyle karşılaştırabilirsiniz, böylece bölgede kafeler, restoranlar, oteller bulacaksınız.

Peace River

Peace River Regional Area Alberta
Peace River Bölgesel Bölgesi Alberta

Nüfus: 6.729 (2016) Alberta’da Fransa’dan bir parça ister misiniz? Rivière-la-Paix aka Barış Nehri’ne gidin. Başlangıçta Peace River Crossing olarak adlandırılan bu kasaba, düz arazinin 300 metre altında, Smoky River, Heart River ve Pat’s Creek’in kesiştiği noktada Peace River kıyısında yer almaktadır. Edmonton ve Grande Prairie, Peace Nehri’ne en yakın şehirlerdir. Barış Nehri Kasabası, İlk Ulus topluluklarına, Fransız-Kanadalı tarım topluluklarına ve Mennonite ve Hutterite Alman-Kanadalı tarım topluluklarına ev sahipliği yapmaktadır.Bölgede NAR istasyonu (tren istasyonu, Alberta Prairie Buharlı Turlara katılabilirsiniz) gibi çok sayıda tarihi mekan var. Katolik St. Augustine Misyonu başka bir miras bölgesidir (1888’de kurulmuştur); misyonerlerin, İlk Milletler topluluğunu eğitmek için Barış ülkesine ilk geldiği yer. Peace River aynı zamanda 2004 Alberta Kış Oyunlarının da yeriydi.

Alberta’da ziyaret edilecek bir başka Fransız kasabası Hukuk. Legal kasabası, Kanada’nın Fransız Duvar Başkenti olarak bilinir.

Bon Accord

Nüfus: 1529 (2016) Bon Accord, 28 numaralı Karayolu üzerinde Edmonton’a çok yakın bir kasabadır. Bu kasaba “Dark-Sky” ile bilinir Kuzey Işıklarını kovalayabileceğiniz siteleri koruyun. Karanlık gökyüzü koruma alanı, yapay ışık kirliliğini kısıtlayan ve metropolden uzak bir alandır. Alberta’da 5 karanlık gökyüzü koruma alanı vardır ve bunlar astronomi ve yıldız gözlemi için yaratılmıştır. Bon Accord, Kanada’da Uluslararası Dark Sky Topluluğu olarak tanınan ilk topluluktur. Bu kasaba, adını “Bon Accord” un ilk yerleşimcisinin atalarının evinden almıştır.

Vegreville

Nüfus: 5708 (2016) Vegreville, keşfedilmeye değer başka bir Alberta şehridir. Saskatoon’dan Edmonton’a seyahat ederken (eyaletler arası hareketimiz sırasında) keşfettik. Vegreville’i Edmonton’a ve Lloydminster’a (AB / SK sınır kasabası) bağlayan bir demiryolu hattı var. Prairies’teki küçük kasabaların karakteristik bir özelliği, BİR dramatik heykel veya benzersiz bir isimdir. Ve Vegreville, varır varmaz sizi karşılayan dünyanın en büyük pysanka’sına ev sahipliği yapmaktadır. (Büyük heykeller, Saskatchewan’ın küçük kasabalarında Alberta’nın Cut Knife’daki en büyük Tomahawk’dan veya MooseJaw’daki Moose’dan birkaç tanesinden daha belirgindir). Her neyse, pysanka bir Ukrayna Paskalya yumurtasıdır ve Vegreville birçok Ukraynalı Kanadalıya ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl düzenlenen Pysanka Festivali burada kutlanır ve Temmuz ayının ilk hafta sonu gerçekleşir. Vegreville, batı Kanada’daki en büyük dava işleme merkezlerinden birine (Kalıcı Sakinler, Vatandaşlık başvuruları için) ev sahipliği yapıyordu ve 2018-19’da kapatıldı ve ofis Edmonton’a taşındı.