Yoho Ulusal Parkı günübirlik gezi güzergahında yapılacak şeyler

Yoho Ulusal Parkı, Kanada’nın batısındaki British Columbia eyaletinde bulunan güzel bir parktır. Banff veya Lake Louise’den günübirlik kolay bir gezi yapmanızı sağlar ve görülmeye değerdir. Yoho Ulusal Parkı’nda yapılacak tüm harika şeyler burada. Bu kılavuzun bir parçası olarak, gezilerinizi organize etmek için bir günlük gezi güzergahı da ekledik.

Yoho Ulusal Parkı’nda Yapılması Gerekenler

Açıklama: Bu gönderi bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bunlardan birine tıklarsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden küçük bir komisyon alabiliriz. “YOHO” kelimesi kulağa heyecanlı geliyor, değil mi? Cree’de aslında şaşkınlık ya da dehşet anlamına geliyor. Ve gerçekten tüm çarpıcı dağ zirveleri, şelaleler ve bozulmamış göller kalbinizi eritecek. Yoho Ulusal Parkı, Kootenay Ulusal Parkı (güney tarafı) ve Banff Ulusal Parkı (doğu tarafı) ile sınırlanmıştır. Rocky Dağları’ndaki en küçük milli parklardan biridir, ancak buz alanları ve dağlık güzelliği sayesinde süper yüksek sıralarda yer almaktadır. Parkın ziyaretçi ofisi, Trans Kanada Karayolu’nun yanındaki Field kasabasında bulunmaktadır. Milli park olarak giriş ücretleri vardır ve bu bir aile veya grup için günlük 20 Kanada dolarıdır. Park ücretlerini buradan kontrol edin – Parks Canada . Banff’taki park ücretlerini zaten ödediyseniz ve Yoho’ya gidip aynı gün dönüyorsanız, Yoho Ulusal Parkı’nda tekrar ödeme yapmanız gerekmeyeceğini unutmayın.

Doğal Köprü

Doğal Köprü, Kicking Horse Nehri’nin Field Valley’den aktığı bir köprüye benzeyen harika bir doğal kaya oluşumu olgusudur. Bu doğal gözlem noktasına yorucu yürüyüşler olmadan kolayca erişilebilir. Aynı zamanda, Suların Buluşması’na giden Kicking Horse Fire Road için bir erişim noktası olarak hizmet vermektedir. Gözetleme / izleme platformunun hemen dışında bir araba park yeri bulunmaktadır. İşteki fiziksel süreçleri açıklayan yorumlayıcı ekranlar da vardır. Doğal kaya, yüzyıllar boyunca akan suyun aşındırıcı güçleri nedeniyle bu şekilde şekillendirilmiş ve oluşturulmuştur.

Köprüye, Emerald Lake Road üzerindeki Field kasabasından sadece 3 kilometre (3 km) uzaklıkta arabayla kolayca ulaşılabilir.

Spiral Tüneller

Spiral Tüneller, Britanya Kolombiyası’nın Kanada Konfederasyonu’na katılması ve bir demiryolu ağı inşa edilmesiyle oluşturuldu. Bugün, Spiral Tünellerden her gün 25 ila 30 tren geçiyor ve bu da burayı süper pitoresk hale getiriyor. Ancak, geçen trenleri yakalayabilmek için sabırlı olmalısınız.

İki Spiral Tünel bakış açısı vardır.

 • Mt.’deki Alt Spiral Tünel olarak adlandırılan ilk bakış açısı. Ogden, Trans-Kanada Karayolu üzerindeki Field’ın 7,4 km doğusunda yer almaktadır.
 • Üst Spiral Tünel, Yoho Valley Yolu’nun 2,3 km yukarısında bulunan çekişten görülebilir.

Ne zaman Banff veya Lake Louise’den arabayla gidiyorsanız, Aşağı Spiral Tüneller bakış açısı ilk durağınız olacak. Bu bakış açısında, Kicking Horse Pass üzerinde Spiral Tünellere giren trenleri görebilirsiniz. Spiral Tüneller ve Kanada’nın Kicking Horse Pass Ulusal Tarihi Sitesinde bilgilendirici görüntüler var.

Takakkaw Şelaleleri

Takakkaw Falls waterfall and footbridge in Yoho National Park, British Columbia, Canada
Yoho Ulusal Parkı’ndaki Takakkaw Şelalesi şelalesi ve yaya köprüsü, British Columbia, Kanada

Takakkaw Şelaleleri, dünyanın en güçlü ve en güçlü şelalelerinden biridir. Kuzey Amerika’nın tamamı.Şelalelere doğal yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Yolda, yaban hayatına dikkat edin. Ancak, burada resimler için durmayın. Yollar dik ve dardır, bu da kolaylıkla trafik sıkışıklığına neden olabileceğiniz anlamına gelir. Kısa bir parkur sizi Takakkaw Şelalelerinin tam manzarasıyla karşılaşacağınız ahşap bir köprüye götürecektir. Çorak kayalıkların kenarına akan su ve çevredeki iğne yapraklı orman denizi, Takakkaw Şelalelerini Canadian Rockies’in en güzel manzaralı noktalarından biri yapar.

Tarla Kasabasında Öğle Yemeği

Town of Field
Tarla Kasabası

Gezdikten sonra öğle yemeği için Field kasabasına gidin. İyi bir yemek ve bir veya iki içki yiyebileceğiniz yerel olarak sahip olunan kafe ve restoranlar vardır. Bizim favorilerimiz – Truffle Pigs Bistro & Lodge ve Stephen Ave’de bulunan The Siding Café. Ayrıca keşfedebileceğiniz şirin bir postane de var. Field, bir gecede kalmayı planlıyorsanız, konaklama için mükemmel bir üstür. Sadece 300 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Emerald Gölü

Yoho Ulusal Parkı’nın en iyi örneği Emerald Gölü’dür. Bu çarpıcı göl ve yakındaki orman evine tüm yıl boyunca erişilebilir, ancak yaz aylarında parıldıyor.

Emerald Lake Yoho National Park Emerald Lake Yoho Ulusal Parkı

Yaz aylarında kano kiralayabilir veya yürüyüş yapabilirsiniz. Ek olarak, gölün turkuaz rengini (özellikle Temmuz ayında) yakalamak için mükemmel bir zamandır. Göl dağlarla çevrilidir — Başkanlık Sıradağları, Burgess Dağı ve Wapta. Ve bu nedenle kışın yoğun kar yağışına meyillidir ve burayı kros kayağı için bir cennet haline getirir. Yaz aylarında yağmur sıktır. Haziran ve Temmuz, yabani flora ve faunanın fotoğraflarını çekmek için mükemmel aylardır. Gölün yakınında, farklı engelli ve bebek arabaları için erişilebilen bir yürüyüş parkuru var.

Emerald Lake Things to do in Yoho National Park

Yakınlarda bulunan Emerald Lake Lodge, geceleme için mükemmeldir. Romantik bir kaçamak için de süper harika ve yıl boyunca yemek ve konaklama için açık.

O ’Hara Gölü

O’Hara Gölü, Continental Divide’ın zirvelerinin altında bulunan güzel bir dağ gölüdür. Göle erişim, bölgenin ekosistemini korumak için sınırlandırılmıştır. Lake O’Hara Alpine Circuit’in bir parçası olarak Iceline Trail’e 13 km (8 mil – 13,1 mil gidiş-dönüş) binebilirsiniz. Göl havzasına doğru yürüyüş yapabilir veya sizi göle giden çakıl yoldan geçen otobüste yer ayırtabilirsiniz. Yerinizi önceden ayırmanız önemlidir. Bu otobüsler Haziran ortasından Ekim ayının ilk hafta sonuna kadar günde yaklaşık dört kez çalışır. Biletler 15 CAD (artı bir rezervasyon ücreti 12 CAD) olarak fiyatlandırılır. O’Hara Gölü’nde gece kamp yapmayı da tercih edebilirsiniz. Bu, kırsal kesimde yürüyüş yapanlar arasında çok popüler. Kamp yapmadan Lake O’Hara Lodge, konaklama için iyi bir seçenektir. Orman evi yemek ve otobüsle ulaşım sağlanan odalar ve kabinler sunmaktadır.

Wapta Şelaleleri

Wapta Şelalesi, Kicking Horse Nehri üzerindeki en büyük şelaledir. Field kasabasından yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Wapta Falls’a erişmek için, “Wapta Falls Trailhead” e gitmelisiniz. Batıya doğru giderken, sol şerit olmadığından sapma işaretlenmez. Bu nedenle parkın batı girişini 3 kilometre geçtikten sonra arkanızı dönüp geri dönmeniz gerekecektir. Kicking Horse Nehri’ne 1,9 kilometrelik kısa bir yürüyüş ve şelalenin tepesinde bir gözcü var. Yol zor değil ama dönüş yolculuğu için kolayca 2 saate ihtiyacınız olacak.

Iceline Trail

Iceline Trail, Yoho Valley Road’un sonunda başlayan, Yoho Ulusal Parkı’ndaki en önemli yürüyüşlerden biridir. Tam gün 7-8 saatlik bir yürüyüş gerektirir.

Burgess Shale’ye rehberli yürüyüşler

Burgess Shale Yatakları, Field’da bulunan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Dünyanın en önemli fosil alanlarından biridir. Burgess Shale, 500 milyon yıl önce olduğu gibi hayata canlı bir bakış sağlayan en eski deniz ekosistemlerinden biri olma kaydına sahiptir. Dünya mirası alanını keşfetmek için rehberli yürüyüşler vardır ve bunlar yerel rehberler tarafından yapılır ve yönetilir.

Dağ zirveleri arasında manzaralı sürüşler

Wildlife and scenic views Yoho Valley Road
Vahşi yaşam ve doğal manzaralar Yoho Valley Yolu

Banff’tan Trans Canada Otoyolu üzerinden Yoho ve ardından Yoho Valley Yolu, yoldaki yüksek kaya duvarları, dağ zirveleri ve çarpıcı şelalelerle doludur. 

Yoho Ulusal Parkı’na Ulaşım

Yoho Ulusal Parkı, Britanya Kolombiyası’nda yer almaktadır. Milli parka en yakın havaalanları Calgary (YYC) ve Vancouver (YVR) ‘dadır. Calgary, Rocky Dağları’ndaki bu parkı ziyaret etmek için daha iyi bir seçenek olacak ve daha geniş Canadian Rockies yol gezisi güzergahınızın bir uzantısı olabilir.

Banff’tan Yoho Ulusal Parkı sadece bir saat uzaklıktadır. Ve Lousie Gölü’nden daha da yakın – sadece 40 dakika uzaklıkta. Mesafeler nedeniyle, Alberta’dan bir günlük gezi ile Yoho’ya gitmek kolaydır. Field kasabası, restoranlar, zâviye gibi hizmetleri almak için en yakın kasabadır. Banff / Lake Louise’den Yoho Ulusal Parkı’na gitmeden önce araç deposunu (gaz / yakıt) doldurmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yoho Ulusal Parkı’na bir gezi planlama

Yoho Ulusal Parkı tüm yıl boyunca açık olsa da, parkın içindeki ilgi çekici yerlere yol erişiminin mevsimsel sınırlamaları vardır.

Kicking Horse Valley
Kicking Horse Valley
 • Popüler Takakkaw Şelalelerine giden Yoho Valley Yolu, yalnızca Haziran sonundan Ekim ortasına kadar açıktır. Yol dar ve siz daha büyük bir araç kullanıyorsanız sürekli olarak geçiş yapmak zorunda. Küçük veya orta büyüklükte bir arabada seyahat etmenizi öneririz.
 • Aynısı Spiral Tünel Gözetleme için de geçerlidir. Otoyolda gidebilirsiniz, ancak kar nedeniyle tünelleri göremezsiniz ve gözetleme alanı kaygan olabilir
 • Yüksek dağ yürüyüşleri gibi macera etkinlikleri için, bunların karla kaplı olduğunu ve Temmuz ayına kadar çığ tehlikesine maruz kalacak.
 • Park, en yüksek noktasında 11.686 fit yükseklikte yer almaktadır. Banff ve Lake Louise’e kıyasla havada hafif bir üşüme yaşanması yaygındır. . Yoho’yu ziyaret ettiğimizde, Louise Gölü’nde hava güzeldi ve kar yağmadı. Ancak Yoho farklıydı ve yolculuğun yarım gününde çok kar yağmaya başladı! Öyleyse hafif bir ceket veya kalın giysiler giyin.

Yoho Ulusal Parkı Güzergahına günübirlik gezi

Banff’tan Yoho Ulusal Parkı’na günübirlik gezi yapmaya değer. İşte Banff / Lake Louise’den ideal bir yol gezisi güzergahı. Banff’tan Yoho Ulusal Parkı’na : 1,25 saat | Lake Louise’den Yoho’ya : 40 dakika Banff veya Lake Louise’den sabah erken saatlerde başlayın. Trans-Kanada Karayolu / AB-1 W üzerinden Alan Erişim Yolu’na gidin.

  • Stop 1 : İlk durak Alt Spiral Tünel Gözlem Noktası
  • Dur 2 : Bir sonraki durak, Field’ın hemen dışında, Kicking Horse Nehri üzerinde bulunan Natural Bridge’de.
  • Stop 3 : Field kasabasına yaklaşık 4 km uzaklıkta Yoho Valley Road, Trans-Canada Otoyolu’nun dışında. Bu yol Takakkaw Şelalelerine çıkar. Kısa bir yürüyüşe çıkın ve öğle yemeği için ayrılmadan önce fışkıran şelalelere hayran kalın
  • Dur 4 : Field kasabasında, tercihen en sevdiğimiz Truffle Pigs Bistro
  • Dur 5 : Katedral Dağı’ndaki Üst Spiral Tünel Bakış Açısına ulaşmak için durun. Ayrıca Kicking Horse Nehri ile Yoho Nehri’nin buluşma noktasını görüntüleyebilirsiniz.
  • Dur 6 : Emerald Lake Cafe’de rahatlayın. Yazları öğleden sonra da kano yapabilirsiniz

 

Eğer gecede kalmayı tercih ederseniz, Field’daki orman evlerinden birinde kalın. Ertesi gün Burgess Shale fosilinin rehberli yürüyüş turuna katılın. Diğer bir seçenek de Wapta Şelaleleri’nde yürüyüş yapmak veya Takakkaw Şelaleleri’nde yavaş bir yürüyüşün tadını çıkarmaktır.

Yoho Ulusal Parkı görülmeye değer mi?

Kesinlikle evet! Yoho Ulusal Parkı olağanüstü bir yer – korunaklı bir dağ cenneti – ve yol gezisi güzergahınızda en az bir günü hak ediyor. Görkemli güzelliği parmaklarınızın ucuna getirir ve aile ve grup gezileri veya romantik kaçamaklar için mükemmeldir. Sadece doğa değil, yarım milyar yıllık bir fosil yatağına yürüyebilir ve Spiral Tünel geçidinde Kanada Tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Öyleyse beklemeyin, Yoho’ya yapacağınız o geziyi bugün rezerve edin.