Pamukkale’yi tek bir en temel sebeple ziyaret edeceksiniz – travertenleri görmek için. Küçük bir kasabada bulunan Pamukkale yürünebilir, sıcakkanlı bölge halkına, antik kalıntılara ve çarpıcı bir ortama sahiptir. Pamukkale, son senelerde turizm sebebiyle aşırı maruziyetten korunmak için dünya mirası olmuştur. Bu doğa muhteşemsı, traverten adı verilen havuzlar yaratmak için oluşan kireçtaşı birikintileri tarafından yaratılmıştır. Tepenin tepesinde bile doğal olarak ısıtılıyorlar. Türk Rivierası Yol Gezisi’nin üçüncü durağı olarak Pamukkale’yi ziyaret ettim ve aşırı turizmin Pamukkale’yi mahvettiği konusunda uyarılsam da ziyaret etmek için muhteşem bir yerdi.

Pamukkale limestone travertines Kireçtaşı Travertenleri

Pamukkale’yi Ziyaret Etmek

Kasaba

Başlangıçta Pamukkale’ye varmak biraz zor oldu. Oraya vardığımız andan itibaren, Güney Doğu Asya’nın bölgesel bir bölgesindeymişim gibi manzaranın güney Güney Doğu Asya’daki  manzaraya  ne kadar benzediğini düşünmeden edemedim. Oteli bulmak için asfaltsız dar yollardan geçtik, sokak köpeklerini ve başıboş köpeklerle dolu bir arka sokağa benzeyen bir yere gittik. Beklediğim kadar ‘turistik’ kasaba değildi. Ancak daha sonra arka yollardan girdiğimi öğrendim. Otel odasına yerleştikten sonra bir akşam yemeği yemek için kasabaya doğru bir gezintiye çıktım. Birkaç restoran varken, tüm kasaba beklenenden çok daha küçüktü ve yürüyerek dolaşmak çok rahattı. Kasabadan yukarı doğru baktığınız zaman, Pamukkale’ye tepeden bakan, nerdeyse 200 metre yüksekliğe sahip dramatik pamuk kaleleri (travertenler) görüyorsunuz.

⇒ Daha Fazlasını Gör: Türkiye ile ilgileniyor musunuz? İzmir’de yapılacak 5 eğlenceli bütçe şeyi okumak için tıklayın

Views of the city Travertenlerden Pamukkale’ye Bakmayı Görüntüle

Travertenler

inside the park Pamukkale Travertenleri

Pamukkale’yi ziyaret ettiğinizde Hierapolis arazisinin çok büyük olduğunu fark edeceksiniz. Travertenlerin beraberinde, antik bir şehrin kalıntıları ve lezzetli yemek tezgahlarıyla çevrili ısıtmalı bir yüzme havuzu da var. Güne travertenleri ziyaret ederek başlayın. Havuzlarda birkaç kez çırpının ve soğuğa alıştıysanız bir dalış yapın. Tepeden aşağıya indikçe su git gide soğur. Daha sonra harabeler boyu yürüyerek bir saat ısının. Amfitiyatronun tepesine çıkın ve 12.000 seyirciden biri olduğunuzu hayal edin. Daha sonra, yan taraftaki tuvaletlerle beraber şehrin en temel caddesinde yürümek için kuzey kapısına doğru yürüyün. Etkileyici şehir kapılarının altından antik kentin sınırından çıkın ve büyük mezar alanlarını inceleyin. Pamukkale’de 1200’den fazla mezar var ve çoğu dikkat çekici durumda bulunuyor.

Travertenler turizm nedeniyle mahvoldu mu? duzenle

Travertenleri görmenin online görüntülere pek benzemediği konusunda sizi bilgilendirmeliyim. Basamaklı suyla dolu güzel beyaz travertenler biraz geçmişte kaldı. Ancak yine de burayı çok güzel bulduğum söyleniyor çünkü en kötüsüne kendimi hazırlamıştım. Burada gördüğünüz resimler güzel görünen alanlardan geriye kalanlardır. Gerisi kahverengi ve kurumuş. İyi haber şu ki, bir dünya mirası alanı olarak korunduğundan beri işler güzelleşmeye başlıyor. Daha önce parkın tepesinde bir otel vardı ve turistlerin istedikleri yere gitmesine izin veriliyordu. Dediğim gibi hala Pamukkale’nin gidilip gezilmeye değer olduğunu düşünüyorum, halbuki partnerimin hayallindeki yere benzemediği için çok hayal kırıklığına uğradı.

Water in the travertines Travertenler

Dondurmayı unutma

Son olarak, yeteri kadar keşfe çıktığınızda durup bir Dondurma’yı aldığınızdan emin olun (Ana giriş kuzeydoğu tarafındaki otoparkıdır ve olağan turistik şüphelilerle doludur). Dondurma, sakız ve salep unuyla yapılan yapışkan bir Türk dondurmasıdır. Dondurma satan bayiler sizler için gösteri yapıyor olacak. Beni küçük bir kız gibi güldürdüler. Sokakta, farklı kapların altında ceviz bulmak için gerekli olan numarayı yapan bir hokkabaz hayal edin. Boş külahlara benzer bir şey yapıyorlar ve siz dondurmanızı almaya çalışıyorsunuz ve dondurmacı sızın almanızı engellıyor. Bir noktada külahımı kapmak yerine elim dondurmanın ucunu tuttu ve herkes gülmeye başladı.

Eating Dondurma ice cream Dondurma Adamıyla Mutlu Erin

Park Bilgi

Pamukkale travertenlerini üç farklı girişle sayahat edebilirsiniz.Tam alana giriş yaklaşık 50TL (10 USD) ücrete tabidir. Ana araç girişi, dükkanlar ve tezgahlarla dolu kuzeydoğu otoparkıdır. Kuzeydeki otopark kesinlikle bir park alanıdır. Kesinlikle buraya mümkün olduğunca erken gelin. Sabah 9’dan hemen sonra geldiğimde burda zaten 10 tur otobüsü vardı buda oranın cok kalabılık olmasını saglıyor. Turistlerin yalnızca birkaç büyük dolu havuza erişimi varken, travertenlerin geri kalana girişi yasak olduğu için bir hayli kalabalık oluyor. Yazın ne kadar kalabalık olduğunu hayal bile edemiyorum!parktan çıktıysanız Biletiniz aynı gün parka tekrar girmenizi sağlar. Kalabalıktan önce sabah ziyaret edin ve ardından gün batımı için tur otobüsünüzün yanına dönün. Travertenlerin tepesine oturun ve güneşin vadinin üzerinden ve Pamukkale kasabasının arkasından batışını izleyin. Travertenlerin miras listesinde yer almasından bu yana sağlıkları iyileşmektedir. 10 sene önce bunların tepesinde oteller vardı. Aşırı kullanım ve kirlilik onların kahverengiye dönmesine ve kurumasına neden olmuştu. Şimdi beyaz geri döndü ve gittikçe daha fazla havuz suyla doluyor.

Pamukkale travertenlerinin çalışma saatleri

15 Nisan – 2 Ekim – 08:00 – 21:00 3 Ekim – 14 Nisan her gün – 08:30 – 17:00 her gün

{ 6} Erişime izin verilen travertenler

Pamukkale’de nerede kalınır

Koray Otel ‘de kaldım. Çift kişilik odada 2 gece konaklama için, bedava dağıttığı kahvaltı ve wifi dahil yaklaşık 242TL (44 USD) tutmaktadır. Otel basit ama tam bir  bütçe dostu. Odalar temizdi ve sıcak su vardı. Otelin iç avlusu en güzel olanıdır. Binanın bir yüzme havuzunu çevreleyen asmalarla kaplı üç katı vardır. Kasım ayında yüzmek için dondurucu soğuk olmasına karşın yaz mevsiminde bu muhteşem olurdu.

Pamukkale’de nerede yemek yenir

Tripadvisor’a göre, burda bir restoran seçimi için yanlış gidemezsiniz. Ancak, bir hayli hayal kırıklığı yaratan birkaç lezzetsiz yemek yedim. En uygun fiyatlarla bulduğum en iyi yer Kaya’s Wine House . Harika bir atmosferi, yaşamakta olan bir çatısı ve güler yüzlü,çok iyi personeli vardı. Yemek lezzetli ve çabuk servis edildi. Bütçe dostu olmasa da, Asya Mutfağı ve Kahve akşam yemeği için çok güzel lezzetli yemekler yapıyor. Taze hazırlanmış yiyeceklerin bulunduğu küçük bir restoran. Yarım saatte çıkmasına rağmen yemeğin hazırlanmasının yaklaşık 30 dakika süreceği denildi.

Kaya's wine house Kaya’s Wine House

Nasıl gidilir

Pamukkale’ye en yakın şehir sadece 17km uzaklıktaki Denizli’dir. Küçük bir havalimanından erişilmesine rağmen, İzmir ya da Dalaman’a uçmak ve araba ile seyahat etmek, trene ya da otobüse binmek daha kolay olabilir. Aşağıda İzmir, Selçuk ve Dalaman’dan Pamukkale’ye nasıl gidileceği anlatılmaktadır.

Tren

İzmir ‘den – Basmane istasyonuna gidin ve Denizli, Goncalı’ya giden trene binin. Yolculuk 10 USD’nin altında olmalı ve yaklaşık 4 saat 40 dakika sürecektir. Trenler ortalama 4 saatte bir kalkıyor. Denizli’den Pamukkale’ye taksi ya da minibüs (aşağıya bakınız) alın. Selçuk / Efes’ten – Selçuk istasyonunda yukarıdaki treni (İzmir’den) yakalayın. Toplam süre yaklaşık 3,5 saatin biraz altındadır. Trenler ortalama 4 saatte bir kalkar ve ücreti 9 USD’dir.

⇒ İlgili: Efes’i Ziyaret Etmek İçin Tam Kılavuz’u Okuyun

Dalaman Otobüs – Ortaca’dan Muğla üzerinden Denizli’ye giden otobüse binin. Bu otobüs günde ortalama iki kez çalışır. Denizli’den Pamukkale’ye taksi veya minibüs bulun veya çağırın. Toplam yolculuk yaklaşık 4 saat 26 dakika sürer ve ücreti ortalama 23 ile 33 USD arasındadır.

Denizli’den Minibüs ve Taksiler

Minibüsler, alt kattaki Denizli Otogar (otogar) Platform 76’dan ortalama her 15 ila 20 dakikada bir hareket etmektedir. Fiyat ortalama 5 TL (1 USD) olacaktır. Taksi, uzun bir yolculuktan sonra daha rahat olacaktır ve tren istasyonundan otobüs istasyonuna geçmenizi gerektirmez. Toplam seyahat ücreti ortalama 40 ile 50 TL (7-10 USD) arasındadır.