Filet Mignon Nasıl Pişirilir

Evde sıfırdan fileto mignon nasıl pişirilir diye hiç merak ettiniz mi? Bu akşam akşam yemeğinde fileto mignon yapabilmeniz için bir tarif, eğitici video ve takip etmesi kolay süreç çekimleri paylaşıyorum! Randevu gecesi için 20 dakika veya daha kısa sürede kendi gurme fileto bifteğinizi hazırlayın ve bu lezzetli bir sos içerir.

filet mignon with sauce

Filet mignon nedir?

Kuzey Amerika mutfağında filet mignon, etin en ince noktasında kesilmiş dana bonfile. Fransa’da bir fileto mignon bir domuz bonfile ve bugün bu tarifle hiçbir ilgisi yok. Filet mignon adı Fransızca olmasına rağmen. Fransa’da fileto mignon’a filet de boeuf denir. Yıllar önce annemle benim kafamı karıştıran şey buydu çünkü evde domuz filetolarımıza filet mignon derdik. Bunu açıklığa kavuşturduğumuza sevindim. uff! Bir fileto mignon bifteği yaklaşık 1 ila 2 inç / 2,5 ila 5 cm kalınlığındadır.

Filet Mignon – Bonfile

Bonfile, bir ineğin en içteki yumuşak et kesimidir ve aynı zamanda en çok tercih edilen kesimlerden biridir. Fileto mignon, bonfile bir parçasıdır. Temel olarak bonfile için daha küçük son kesim. İronik olarak, sık sık bakkallarda ve restoranlarda fileto mignon olarak satılan normal bonfile kesimlerini görürsünüz. Filet mignon, bonfile en hassas kısmıdır, ancak fileto mignon kesemiyorsanız, bu yemeği yapmak için kaliteli bir bonfile kesiği kullanın. Bunu size yasaklamayacağım… ve buna herkes kendi başına karar vermeli.

Tava ve fırında fileto mignon nasıl pişirilir? [dahil sos!]

Bu, yumuşak fileto mignon pişirmenin en iyi yoludur çünkü et sulu olur ve daha hızlı pişer. Esas olarak bu yaklaşıma odaklanacağız. Bu, fileto mignon bifteğinin önce tavada kızartılması ve ardından pişirme işleminin fırında bitirilmesi anlamına gelir. Tava bifteğe daha çıtır bir katman verir ve fırın onu sulu pişirir.

1. Adım

Kesilmiş fileto mignon bifteğinizi bir mutfak havlusu ile kurulayın. Bifteğinizi tuz, karabiber ve sarımsak tozu ile baharatlayın.

2. Adım

Bir tavayı yağla ısıtın ve ısınana ve neredeyse duman çıkarana kadar bekleyin. Otlarınızı ve fileto mignonunu tavaya koyun ve yüksek ateşte kavurun. Bifteklerin biraz renk alması için her iki tarafını da kızartın.

3. Adım

Fileto bifteklerini bir fırın kabına koyun ve pişeceğiniz doyana kadar fırında kızartın.  Bifteğin ısısını az pişmiş, orta-az pişmiş veya iyi pişmiş olarak pişirebilmek için bir yemek termometresi kullanın. Kırmızı şarap azaltma sosu isteğe bağlıdır ve aynı tavada hazırlanır.  Sosun nasıl yapılacağıyla ilgili daha fazla ayrıntı için videonun bulunduğu tarif kartına bakın.

Pişirme süresi

Fileto bifteğinizi bir tavada ve fırında kızartırken pişirme süresi için 3 şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir

 • Bifteğinizin kalınlığı – benimki 1 inç kalınlığında
 • Biftek sıcaklığı – buzdolabı soğuk veya oda sıcaklığı
 • Eti kızartmaya başladığınızda tavanın ısısı.

Yüksek ısıda pişirilmiş 1 inç, oda sıcaklığında fileto mignon soba ve ardından fırında orta seviyeye kadar pişirmek baştan sona yaklaşık 12 dakika sürer. Az veya orta az pişmiş bir biftek için 1-2 dakika daha az pişirin Orta-iyi ve iyi pişmiş bir biftek için 2-3 dakika daha pişirin. 1 1/2 inç veya 2 inç kalınlığında fileto mignon bifteği daha uzun sürer, bu nedenle fileto bifteğinizin iç sıcaklığını ölçmek için bir et termometresi kullanmanızı öneririm.

Fileminyon sadece fırında nasıl pişirilir?

Fileminyonu sadece fırında da pişirebilirsiniz.Eksileri, etin pişirilmesinin daha uzun süreceği ve bifteğinizi bir tavada kızartarak elde edeceğiniz mükemmel dış sargıyı elde edemeyeceğinizdir. Fırında fileto mignon pişirmek için terbiyeli biftekleri bir fırın kabına koyun ve beklentilerinize göre pişene kadar pişirin. Bu, 350 Fahrenheit / 180 Santigrat’ta yaklaşık 30 dakika sürebilir ve bifteğin az pişmiş mi, orta pişmiş mi yoksa içi iyi pişmiş mi olduğunu öğrenmek için bir gıda termometresi kullanmanızı tavsiye ederim.

Daha Fazla Filet Mignon SSS

Filet mignon nasıl baharatlandırılır? Filet mignon’unuzu baharatlamanın en iyi yolunun tuz kullanmak olduğuna inanıyorum ve taze çekilmiş karabiber. İkisi de el ele gider ve sevdiğimiz tüm muhteşem biftek sularını ortaya çıkarır.
Fileminyonun piyasa fiyatı nedir? Kaliteli bir fileto mignon bifteğinin parça başına ortalama fiyatı yaklaşık 10 $ veya 9 € ‘dur. Fileto mignon bonfile kısmı en hassas ettir ve bu yüzden aynı zamanda en pahalı kesimdir. Bu nedenle, fileto mignon akşam yemeğinizin özel bir gün olmasının nedeni (ya da biz de kendimizi evimizde gibi hissediyoruz)

İlk kez fileto mignon hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Bunu ekleyeceğimi düşündüm çünkü kendi filet mignon’unuzu hazırlarken başarılı olmanızı istiyorum! Kabul edelim, bu et kesimi pahalıdır ve yumuşaktır, olması gerekenden daha hızlı ısınan bir ocakta kolayca yanabilir. Bir keresinde neredeyse bir fileto mignonu yakıyordum çünkü onu bir arkadaşımın elektrikli ocağında dökme demirde pişiriyordum ve kimse böylesine muhteşem bir et kesimini ziyan etmek istemiyor, değil mi? Yeni başlayanlara, ocağınızın ve tavanızın nasıl ısındığını anlamanız için önce daha ucuz bir biftek kesimini (örneğin sığır filetosu) denemelerini öneririm. Bu günlerde yapışmaz PFOA ve BPA içermeyen tavalar kullanma eğilimindeyim ve bunlar henüz dökme demir veya çelik tavalar konusunda deneyimli değilseniz faydalıdır. Tavanızın ne kadar hızlı ısındığını anladığınız an, ilerleyebilir ve randevu gecesi için fileto mignon hazırlayabilirsiniz!

Diğer özel gün yemekleri

 • Mini Beef Wellington
 • Bitki tereyağlı Dana Biftek
 • Dana etli Klasik Jägerschnitzel

 Soslu Mignon filetosu nasıl pişirilir?

Gurme dosyası t randevu gecesi için mignon akşam yemeği.Her iki tarafına da tuz, karabiber ve soğan tozu ekleyin.
 • Tavanızı zeytinyağı ile ısıtın. Yağın süper ısınması gerekiyor, neredeyse sigara içme noktasına gelsin (ama sigara içmesine izin vermeyin çünkü bu sağlıklı olmaz).
 • Fırını önceden 400 ° Fahrenheit’e ısıtın / 200 ° C.
 • Otlarınızı sıcak tavaya ve fileto mignona yerleştirin. Etleri biraz renk alana kadar 2-3 dakika yüksek ateşte kızartın.
 • Eti çevirin ve diğer tarafını da aynı şekilde kızartın. Yağı tavaya ekleyin.
 • Eti tavadan alın ve fırında güvenli bir tabağa koyun. Pişirmeyi bitirin ve 400 ° Fahrenheit / 200 ° Santigratta kızartın. İstenilen pişene kadar pişirin, pişeceğini belirlemenize yardımcı olması için et termometresi ile etin iç sıcaklığını kontrol edin. (daha fazla bilgi için gönderiye bakın)

Sos için (isteğe bağlı):

 • Et pişirilirken aynı tavayı içindeki bitkilerle daha önce fırında ısıtın. Tereyağı ekleyin ve tamamen erimesini bekleyin.
 • Orta ila kısık ateşte tutun ve çok amaçlı unu ekleyin. Pürüzsüz macun kıvamında bir doku elde edinceye kadar un ve tereyağını ateşte birleştirin.
 • Şarapla parlatın, karıştırın ve orta ateşte biraz kısın.
 • Stok ve viskiyi dökün ve birleştirin. Sosunuzu biraz koyulaşana kadar biraz yeniden azaltın.
 • Tuz ve karabiber ekleyin. Sosu tamamlamak için krema dökün. Tüm malzemeleri orta ateşte pürüzsüz bir sos elde edinceye kadar birleştirin.
 • Bitki dallarını seçin ve atın.
 • Acı sosu biftek üzerine bir başkasıyla birlikte servis edin. yeşil fasulye veya patates gibi garnitür.

Notlar

 • Fileto mignon 1 ila 2 olabilir inç kalınlığında. 1 inçimizi seviyoruz çünkü ortada kanlı bir bifteği sevmiyoruz. İlk kez fileto mignon pişiriyorsanız, 1 inç ile başlamak daha kolaydır.
 • Kekik, biberiye ve tuzlu gibi taze bitki dalları kullanın. Hangisini istersen kullanabilirsin. Taze otları bulamıyorsanız, bu yemek için bu üçünden birini kurutulmuş ot olarak kullanın.
 • Sos isteğe bağlıdır. Bu şarap azaltma sosunu fileto ile servis etmeyi seviyorum. Tadı harika ve fazla zamanınızı almayacak.