Efes’i ziyaret etmek her gezgin için bir zorunluluktur. Efes, dünyadaki en büyük eksiksiz antik kalıntı alanlarından birisidir. Şu anda sadece% 20’si kazılmış durumda ve bu sebeple tamamlanması bir 400 yıl daha alacağı tahmin ediliyor!

Bu makalede, Efes’i ziyaret etmekle ilgili bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Bunun gibi binalara bakan mermer yolda gezinmek

Efes’i Ziyaret

Antik tarih ve kalıntılar hakkında çok az şey biliyor olsanız da, çok büyük bir tarih tutkunu da olsanız, Efes’ten etkilenmemek imkansızdır. İlk olarak, büyük amfitiyatro ve Celsus Kütüphanesi gibi tanınmış yerlere hayran kalın. Tesadüfen, amfitiyatro tek başına 25.000 kişiyi barındırabilir. Daha sonra, insanlar tarafından az bilinen ancak yine de etkileyici binaları seyrederek mermer sokaklarda dolaşın. Bunu yaparken, bu şehir hayattayken bir arkadaşınızla dedikodu yaparken veya bir mızrak dövüşü yarışmasını izlemek için amfi tiyatroya giderken yaşadığınızı hayal edin. Beni en çok şaşırtan şey, yüzeylerin ne kadar geniş olduğu ve her yapıyı inşa etmek için harcanan zaman oldu. Burada çoğu binanın tamamlanması en az iki yıl sürdü.

Sütunlu bir şeritte yürüyüşe çıkın

Efes Tarihi

Yukarıda bahsedildiği gibi Efes, dünyanın en eksiksiz antik ören yerlerinden birisidir. İyonyalı Yunanlılar tarafından MÖ 1000’de kuruldu, ancak MÖ 6200’den beri yerleşti. Şehir başlangıçta verimli bir silt düzlüğü üzerine inşa edilmiş ve onu bir Roma liman kentinin muhteşem bir örneğidir. Arazideki alüvyon dolgusu sebebiyle seneler geçtikçe şehrin limanı üç kez daha batıya yönlendirildi. Şimdi sahil şeridi şehrin 7 kilometre batısındadır. Yıllar geçtikçe şehir çok sayıda yöneticiden geçti ve sonunda Hıristiyanlığın etkisiyle gerileme yaşadı. Daha kapsamlı bir geçmiş için My Favorite Planet ‘e bakın.

Park Bilgisi

Kuzeydeki otoparktan girerseniz, direk olarak dondurma (Türk dondurması), hediyelik eşya, saat ve kıymetli taş satan satıcıların avlusuna girersiniz. Buradaki ve Türkiye genelindeki en temel cevher Zultanite’dir. Bu taş, hava ve ışığa bağlı şekilde 6 farklı renk arasında değişir. Yerinde satın almaya cazip gelirken, sahte ürünlere dikkat edin ve gerçek bir bayiinizin olduğundan emin olun. Satıcıların arasından geçtikten sonra parka giriyorsunuz ve şehire çıkan ağaçlarla çevrili güzel bir taş yolu takip ediyorsunuz.

Şehir kapılarında yapılar var ise onlar hakkında çok az bilgiye sahip. Neye baktığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir sesli rehber için ödeme yapmaya değer. Parka girdikten sonra teras evlere giriş için 30TL (5,5 USD) ek bir ücret ödeme seçeneğiniz var. Bu bir vakitler büyük ve lüks bir konut kompleksiydi. Bugün dış etkenlerden korunmak için kaplıdır. İçeri girerseniz arkeologları iş başında görme olasılığınız yüksektir.

Efes’e en yakın kasaba Selçuk’tur. Kalabalığı yenmek için, bir gün önce buraya gelip burda kalmayı planlayın. Kendi arabanız yoksa, şehirden girişlere kadar pek çok otobüsten birine binmek kolaydır. Selçuk’ta, zamanınız var ise ziyaret edebileceğiniz, kasabanın çeşitli yerlerine dağılmış başka yerler de var. Büyük bir tepede bulunan Ayasuluk kalesini görün ve vadi çevresinde muhteşem manzaralar yakalayın.

Efes’te otopark ücreti 10TL (2 USD’den az) ve giriş 60TL (11 USD).

Celsus Kitaplığı

Efes’e nasıl gidilir (Selçuk’a)

Uçun ve sürün

Selçuk’a en yakın tarafta bulunan havalimanı İzmir’dir. Buradan bir araba tutabilir ve bir saat güneyden Efes’e gidebilirsiniz.

Eğitim

Araç tuttuktan sonra en iyi seçenek İzmir havalimanından trene binmektir. Trenle Selçuk’a trafik sıkıntısı çekmeden ulaşmak yaklaşık 1 saat sürüyor. Maliyet yaklaşık 1-2 USD’dir ve her 4 saatte bir ayrılır.

Otobüs

En hızlı veya en kolay seçenek değil. Ama 1.5 saat süren ve trenin 4 katı tutarında bir otobüs var.

Efes’i ziyaret etmek için ipuçları

Efes ziyareti çok sıcak ve direkt güneş ışığı altındadır. Bol miktarda su, güneş kremi ve şapka aldığınızdan emin olun. Parkta su satın alabileceğiniz gibi fiyatlar da yerin turistik yapısını göre değişiyor.

Kalabalıktan kaçınmak için erken ya da geç geldiğinizden emin olun.

Kuzey kapısına arabayı park ederseniz, atı çalıştıranlar tarafından size söylenecek ve vagon transferleri yalnızca girişe ulaşmak için 2,5 kilometre ya da daha uzun yürüme mesafesindedir. Olay bu değil. Kibarca transferi reddedin ve yürüyün.

Tur yolu ile sayahat etmek dilerseniz endişelenmeyin. İstanbul, İzmir ve güney sahil kasabalarının birçoğundan Efes’e giden çok sayıda günlük gezi bulunmaktadır.

Nerede Kalınır?

Hostel – Atilla’s Getaway , Selçuk’un 2 kilometre dışında Efes dağlarında yer almaktadır. Hostel, şehire çift yönlü bedava dağıttığı servis sunmaktadır ve Hostelworld’de 9,7 / 10 gibi çok büyük bir derecelendirmeye sahiptir (631 yoruma göre). Bu hostelde havuz ve havuz başı bar, voleybol sahaları ve diğer oyunlar dahil her şey vardır. Yurt yatakları 70 TL / gece (12 USD), özel odalar 258 TL (47 USD) ‘den başlıyor.

Budget Hotel – Amazon Antique , Selçuk’un kalbinde yer alan küçük bir oteldir. Temiz bir yatak, bedava dağıttığı kahvaltı, wifi ve bedava dağıttığı otopark sunan bu otel, ideal sade odanızdır. Çift kişilik oda 118 TL (21 USD).