İki kıtaya yayılan, 14 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan ve uluslararası bir merkez olan bir İstanbul’un ihtişamı sizi hayran bırakacak. İstanbul, yüzlerce yıllık camilerin yanında bulunan lüks gökdelenleriyle geleneksel olduğu gibi modern de. Zengin tarihi ve dünya imparatorluklarının kalıntıları ile İstanbul’da yapılacak ve görülecek sayısız şey var. Bu makale İstanbul’da yapılacak en iyi şeylerden bazılarını listeler. Bu listedeki yerlerin avantajı, birçoğunun birbirine yakın olması ama hepsini bir günde sığdırmak imkansız! Bu sitelerin genellikle uzun kuyrukları ve hızlı bir şekilde toplanabilecek pahalı giriş ücretleri vardır. Bütçenize ve zaman kısıtlamalarına bağlı olarak, hangi yerlerin daha uygun butceli önceliğe sahip olduğuna karar vermeli ve bunlarla başlamalısınız.

Sultanahmet (Mavi) Camii

Blue Mosque Sultanahmet Camii olarak da bilinen Sultanahmet Camii’ni ziyaret etmek, İstanbul’da yapılacak en iyi gezilecek yerler arasındadır. Sultanahmet Camii müze değil ibadethane olduğu için giriş ücretsizdir. Bununla birlikte, gösterişsiz kıyafetlere ihtiyaç duyarlar. Kadınlar girmeden önce başını örtmelidir. Kadınların caminin içini gezerken ödünç alabilecekleri temiz eşarp örtüleri ücretsiz olarak mevcuttur. Kadınlar saçlarını kapatmadıkları takdirde içeri alınmamaktadır. Ayrıca ayakkabıların çıkarılmasını gerektirirler ve ayakkabılarınızı yerleştirmeniz için size plastik bir kese kagıdı verirler. Caminin içi iki bölüme ayrılmıştır. Bir bölüm ziyaretçilere, bir bölüm ibadet edenlere ayrılmıştır. Caminin içi Osmanlı üslubunu anımsatan süslü desenlerle kaplıdır. Fayanslar Osmanlılara özgü tasarlanmıştır. Cami, İslam’da kutsal olan Cuma günü Cuma namaz için kapalı. 2:30 civarında tekrar açılıyor. Tramvaya binipve Sultanahmet durağında inip buraya ulaşabilirsiniz.

Ayasofya

Ayasofya, şehrin en güzel en gösterişli camisidir ve onu İstanbul’da yapılacak en iyi gezilebilir yerler arasına sokar. Bizans İmparatorluğu döneminde bazilika olarak inşa edilmiş güzel bir yapıdır. Üstüne inşa edilmiş büyük kubbesi ile tanınır. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde camiye çevrildi ve uzun yıllar cami olarak kullanıldı. Türkiye kurulduğunda müzeye dönüştürüldü. Bu yıl (2020) Türkiye Cumhurbaşkanı Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürüleceğini açıkladı ve geçtiğimiz aylarda camiye dönüştürüldü.

Kapalıçarşı

Grand Bazaar Kapalıçarşı, İstanbul’da yaşayabileceğiniz en iyi deneyimlerden biridir bir sürü türk lezzeti tadabilirsiniz. Hem turistleri hem de yerel halkı alışveriş yaparken ve sizi satın almaya teşvik etmeye ve bir anlaşma yapmaya çalışan satıcıları gözlemleyebilirsiniz! Türkiye’de pazarlık kültürün bir parçasıdır ve verilen ilk fiyatı almanız gerekmez.Kapalıçarşı’da Türk kandilleri, kilimler, kahve takımları, cüzdanlar, eşarplar, baharatlar, çaylar, kuruyemişler ve Türk lokumu gibi eşyalar satılıyor! Bu, kapsamlı bir liste değil, ancak bu pazarda bulmayı bekleyebileceğiniz çeşitli şeylerin bazılarıdır. Buraya tramvayı kullanarak ve Beyazıt durağında inebilirsiniz.

Topkapı Sarayı

Topkapi Palace Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii veya Ayasofya kadar popüler ziyaretçiye sahip olmayabilir, ancak İstanbul’da yapılacak en iyi şeyler listesinde kesinlikle bir yeri hak ediyor! Burası, cariyeleri de dahil olmak üzere Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahlarının bulunduğu yerdir. Atatürk, 1924 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra sarayı müzeye dönüştürdü. Topkapı Sarayı birkaç avlu ve güzel bahçelerden oluşur. Tesisler geniştir ve bölgede dolaşarak kolayca uzun saatler geçirebilirsiniz. Cariyelerin (harem) kaldığı tesislerin iç dizaynı süslü desenlerle güzel çini karodan yapılmıştır. Gülhane veya Sultanahmet durağında tramvayla inip oradan yürüyebilirsiniz.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı’nın hemen çevresinde yer alır ve özellikle bahar aylarında lale açtığı zaman çok güzeldir.Piknik yapmaktan hoşlananlar için pek çok çimenlik alan bulunur.

Yerebatan Sarnıçları (Yerebatan Sarnıçlar)

Yerebatan sarnıçları, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş yer altı sarnıçlarıdır. Sultanahmet Camii ve Ayasofya’nın çevresinde bir konumdadır. Sarnıcı çevreleyen mermerden büyük sütunlar bulunmaktadır. Sütunlardan birkaçı Medusa’nın başıyla tutuluyor! Yani Medusa’nın kafasının büyük bir mermer oyması.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmeden önce üç kez İstanbul’a gittim. Daha önce nasıl kaçırdığımı bilmiyorum! Dolmabahçe gezi turu aslında İstanbul’da yapılacak en iyi şey olabilir. Bu gösterişli saray, 1850’de inşa edildikten sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahları tarafından ele geçirildi. Türkiye’nin 1923’te kurulmasından sonra, Atatürk ikamet olarak Ankara’da yaşadı. İstanbul ziyaretlerinde sarayın küçük bir odasında kaldı. Atatürk 1938’de hastalık nedeniyle sarayda vefat eder ve o bölge anısına adanmıştır. Topkapı ile Dolmabahçe arasındaki mimari farklılıklar dikkat çekicidir. İlki Osmanlı mimarisine ve tasarımına aittir ve ikincisi açıkça Avrupa’dır. Dolmabahçe’de yürümek, İngiltere’de bir sarayda yürümek gibi hissettirdi bunun sebebi avrupa tasarımına sahip olması. Tören salonundaki avize, Kraliçe Victoria’nın hediyesiydi ve dünyanın en büyük Bohemya kristal avizesi olduğu biliniyor. Sarayda yürürken fotoğraf çekmek yasaktır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde ana saray ve cariyelerin ikamet ettiği mahalleleri geçmek 2,5 saat civarı sürer.

Boğaz Tekne Turu

Bir süre yürümekten uzaklaşmak istiyorsanız, o zaman tekneyle Boğaz turu yapmak kesinlikle İstanbul’da yapılacak en iyi şeyler arasındadır! Maliyet oldukça uygun ve tur yaklaşık 1,5-2 saat sürüyor. turda kız kulesı galata kulesi gibi tarihi yerlerin çevresinden geçerek onları görmenizi sağlıyorlar.Avrupa yakasında Dolmabahçe’ye en yakın vapur durağında (Beşiktaş mahallesi yakınında) binebilirsiniz. bosphorus boat ride

Tekne, Dolmabahçe, Beşiktaş, Ortaköy Camii, Rumeli Kalesi ve diğer güzel yerleri geçerek Boğaz’da yukarı ve aşağı gidecek. Dağın yamacına su kenarında inşa edilmiş güzel konakları fark edeceksiniz. Bu muhteşem evlere sahip olan ve bu evlerde yaşayan insanların ne iş yaptıklarını merak etmenize neden olacaktır. Bu, ilk günümüzde saatlerce dolaştıktan sonra gerçekten yorgunlugu üstümüzden alan bir yolculuktu!

Süleymaniye Camii

Sultanahmet (Mavi) Camii çok popüler olduğu için Süleymaniye Camii biraz küçümseniyor. Bence bu cami eşit derecede güzel ve az popüler olmasından dolayı etrafta daha az insanın olması güzeldi. Mimariyi seviyorsanız ve özellikle Osmanlı mimarisine beğeniyorsanız bu cami mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Çay içmek için mola verebileceğiniz ve şehre bakabileceğiniz birkaç kafenin çevresinde yer almaktadır.

İstanbul’da Görülecek Daha Fazla Yer

    • Mısır Çarşısı (Kapalıçarşı’nın daha küçük bir versiyonu)
    • Galata Kulesi
    • Kız Kulesi
  • Prens Adası
  • Kadıköy