İzmir bir zıtlıklar şehridir. Son moda kafelerin bulunduğu sokaklarda antik kalıntıları keşfedeceksiniz. Modern alışveriş bölgeleri içinde alışılmış çarşılar. Yeninin yanında eski binalar. Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde alışkın olduğunuz, ancak sokaklarda göze çarpan büyüleyici bir tarihe sahip tüm modern günlük konforlar. Bu kılavuzda, vaktinizi en üst seviyeye çıkarabilmeniz ve tüm ilgi çekici yerleri görebilmeniz için İzmir’de yapılacak en iyi şeyleri keşfetmenize yardımcı olacağım. Her turistin radarında olmasa da öyle olmalı! İzmir, Türkiye’nin en otantik çarşısı, güzel bir sahil şeridi ve muhteşem yemek opsiyonları ile keşfetmek için muhteşem bir şehir. İzmir, 12 aylık Avrupa tatilimizin ilk durağı ve bizlere ne kadar güzel bir giriş yaptı. İstanbul ‘da kısa bir duraklamayla Avustralya’dan doğruca uçtuk. 3 gece geçirdikten sonra bir araba kiraladık ve manzaralı Antalya yolculuğuna başladık.

Giant head sculpture Izmir

İzmir Hakkında

İzmir, Anadolu ilinde, Ege Denizi’ne kıyısı olan batı sahil tarafındadır. 2,83 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir İzmir ilinin kökenleri M.Ö. 3000 yıl öncesine dayanıyor ve bu da onu tarih tutkunları için ideal bir yer haline getiriyor.

İzmir’e nasıl gidilir

İzmir’e ulaşmanın en kolay yolu Türkiye uçuyor. ADB havalimanı yılda 12,8 milyon yolcuya hizmet veriyor ve hem iç hem de dış hat uçuşları var. İstanbul’dan İzmir’e arabayla gitmek 5 saatten biraz fazla sürer. Burası aynı zamanda doğudan gelen Türk Sahilinin yolculuğuna son vermek için harika bir yer olacaktır. Izmir clock tower

İzmir’de Ne Yapmalı

1. Kemeraltı’nda kaybolun

Birincisi, bu, İzmir’deki en iyi tesadüfi keşifti. Biz de çarşıya (çarşıya) girişlerden yalnızca bir blok uzakta kalıyorduk ve üç günde altı kez ziyaret ettik. İlk çağımızda, yiyecek almak için bir ara sokakta dolaştık. Sokağın sonunda, pazar tezgahlarıyla dolu örümcek ağlı sokaklardan oluşan bir ağa açıldı. Sokaklarda ördüğümüz bu yerin büyüklüğü hakkında hiçbir fikrimiz yok, gittikçe daha muhteşem bir biçimde kayboluyoruz. Burada satın alamayacağınız hiçbir şey yok gibi görünüyor, tezgahlar kumaştan, giysilere, masa oyunlarına, ayakkabılardan, şekerlere, saatlerden mücevherlere, hediyelik eşyalara, baharatlara, etlere ve balığa kadar uzanıyor. Dar sokakların labirentinde birkaç saat yürüdükten sonra, Türk lokumu ile servis edilen bir Türk kahvesi (kahve) ya da çayı (çay) tatmak için alışılmış bir çay evinde mola verin. Fiyatlar ucuz ve mallar iyi kalitede. Otantik bir çarşı arıyorsanız, başka yere bakmanıza gerek yok. İstanbul’daki Kapalıçarşı artık turistleri hedef alırken, burda yerel toplumun alışverişini yaptığını göreceksiniz. Buradaki yolları dolaşırken geçirdiğimiz saatler boyunca bir kişinin İngilizce konuştuğunu duymadım.

Kemeralti Bazaar Tea House

2. Kıyı boyunca gezinin

İzmir, yeşil park alanları ve sahil şeridi ile paralel uzanan geniş bir sahil şeridi boyunca inşa edilmiştir. Elverişli konumu sebebiyle, gezinti yolu, binicilik ve yürüyüş için inşa edilmiş yolları belirlemiştir. Şehirde 32 istasyonda kiralık 400’den fazla bisiklet var. Bisim yazan herhangi bir tabela bulun ve bisiklet kiralamak için kredi kartınızı kullanın. 25₺ depozito var ve bisikletler 2,60₺ / saat (Amerika’da saatte 50 sentten az). Bisikleti iade ettiğinizde, depozitonuzdan kalan bakiye iade edilecektir.

Izmir waterfront

Bölgeyi daha yavaş bir hızda mı keşfetmek istiyorsunuz? Neyse ki yürüyerek keşfedebilir, su kenarında veya bahçelerde yürümeyi seçebilirsiniz. Piknik yapın, insanlar okyanusun üstünde güneşin batışını seyredin ve tadını çıkarın.

3. Alsancak mağazalarını ve kafeleri keşfedin

Güneydeki Konak meydanından Alsancak Kordon parkının kuzey ucuna kadar Alsancak, şehrin çok büyük bir bölgesidir. Pek muhtemel olmasa da, burada bulunan tüm muhteşem sokakları ve sokakları görebileceksiniz, kesinlikle yapılacaklar listesine koymaya değer bir alan.Ağaçlıklı sokaklarla dolu ve insanlarla dolu modaya uygun bir bölgedir. Türk Bağımsızlık haftasonu ziyaret ettim ve tam manasıyla görmeyi başardım. Benim önerim, Google haritalarına “Aşk Yolu Alsancak” yazıp oradan kuzeye doğru başlamak. Buradan Aşk Yolu, çoğu zaman kitap ve mücevher satan satıcılarla dolu, sadece yayalara açık bir caddedir. Bu sokağın sonuna geldiğinizde, Baristocrat 3rd Wave Coffee and Roastery ‘ne uğrayın. Benim gibi bir kahve züppesi iseniz, dökme, sifon ve normal espresso damlalarından çeşitli çekirdek ve kahve stilleri arasından seçim yapabilirsiniz. İPUCU: Memleketimizde özel kahve dediğimiz şey için Türkiye’de 3. Dalga denilen kahve dükkanlarına dikkat edin.

Sokaklarda Sokakta Hayat Var manasına gelen, sokakta hayat var manasına gelen afişlere dikkat edin. Bu dar sokaklar lokanta ve barlarla dolu. Öğle yemeğinde bir kadeh şarap için mola verin ve güzel resimler çekin. Akşamları peri ışıkları ve romantizm için uğrayın. Alışveriş, çarşılardan daha tasarımcı ve pahalı olsa da, gıda fiyatları bütçe dostu olmaya devam ediyor.

Alsancak shopping street

4. Konak Meydanı’nda birkaç fotoğraf çekin

Konak Meydanı, İzmir ilinin tüm yapılacaklar listelerinde listelenmiştir. Güzel olsa da, bunu görmek için yalnızca küçük bir zaman çerçevesi ayırmanız gerekmektedir. Konak meydanı sizin için bir zorunluluksa bisiklet turunuza burdan başlamanızı öneri ederim. İkonik İzmir saat kulesinin ve Yalı camisinin birkaç resmini çekebilir, güvercinleri besleyen çocukları izleyebilir ve ardından sahil turuna çıkabilirsiniz. Konak meydanı kendi metro istasyonuna sahiptir, bu sebeple nerde kalıyor olursanız olun, ulaşmak kolaydır. Bu bölgenin en sevdiğim kısmı Konak Meydanı ile Agora Açık Hava Müzesi arası. İki site arasında, cheaps dükkanları ve yiyeceklerle dolu dolambaçlı sokaklarda yürüyebilirsiniz.

Konak square mosque

5. Agora Açık Hava Müzesi’ni ziyaret edin

Daha sonra, bu müze ne kadar tarih meraklısı olduğunuza bağlıdır. Dürüst olmak gerekirse, Agora’da biraz hayal kırıklığına uğradım, çünkü arazinin yalnızca yarısı turistlere açıktı. Kötü bir zamanda orada mıydım yoksa bu daima böyleydi, emin değilim. Ancak, antik tarihin içindeyseniz ve harabeler size göreyse, o zaman listenize eklemeye değeceklerinden eminim. Sağlam sütunlarla kaplı büyük, kemerli bir caddede yürüyün ve eski şehrin içinden geçen doğal su yollarını görün. Konak meydanının hemen doğusunda bulunan Agora’ya ulaşım kolaydır.

Agora open air museum

İzmir’de nerede kalınır

Budget Hotel – İzmir rahatlık için muhteşem bir şehir olduğundan, arzu ettiğiniz yerde kalmak kolaydır yürüyerek ya da metroyla sitelerin çoğuna gidebilir. Oglakcioğlu Park City Hotel ‘de kaldım. Otel, kahvaltı dahil gecelik 23 USD karşılığında bütçe dostudur. Odalar, eve yazılacak bir şey olmasa da temiz ve otel iyi bir konumdadır. Kemeraltı ile aynı cadde üstünde ve yolun üstünde çok büyük bir park ve lunapark var. İzmir’de her yere yürüdüm ve daima kendimi güvende hissettim. Pansiyon – Alsancak’ın kuzey ucuna doğru The Rooster Hostel . Özel odalar, yatakhaneler, çatı terası ve muhteşem incelemeler ile, merkezi bir konumda, muhteşem bir mahallede olacaksınız.